Ko se bliža zima, se naš imunski sistem sooča z večjimi izzivi, da prepreči sezonske okužbe. Krepitev naravne obrambe našega telesa postane najpomembnejša v teh hladnejših mesecih. Čeprav ni čarobnega ščita pred boleznimi, obstajajo celostni pristopi in naravne rešitve, ki lahko okrepijo naš imunski sistem in nam pomagajo vzdrževati dober imunski sistem skozi celo zimsko sezono. Več o tem, kaj nam zima prinaša iz stališča naturopatije, si lahko preberete tule.
Hrana za zimo in podporo imunosti
Eden od temeljnih stebrov močnega imunskega sistema je v tem, kaj jemo. Vključevanje živil, bogatih z določenimi vitamini, minerali in antioksidanti, lahko znatno okrepi obrambo našega telesa. Limona je polna vitamina C, česen za krepitev imunosti ter s cinkom bogati oreščki in semena so le nekateri primeri naravnih imunskih superjunakov. Pomemben dodatek je v zimskem času vitamin D, ki ga v zimskem času težje dobimo v zadostnih količinah.
Limono si za odporo ledvicam, ki so v hladnem delu leta bolj obremenjene, raje privoščite v popoldanskem času, lahko kot malo slano limonado. Hrana črne barve, kot npr. črni sezam, ter temno zelene barve, sploh blitva. Lahko si privoščite več pikantne hrane, ki tudi greje. Hrana naj bo topla, v obliki juh, enolončnic, kompotov. Čim manj surove hrane za poporo ledvicam. Več o tem si lahko preberete tule.
Zelišča in dodatki za zimo
Poleg dobro uravnotežene prehrane so nekatera zelišča in dodatki že dolgo cenjeni zaradi svojih lastnosti krepitve imunskega sistema. Ameriški slamnik je znan po svoji sposobnosti skrajšanja trajanja prehladov. Bezeg je močno protivirusno sredstvo. Oba sodita med naravne učinkovine, ki lahko nudijo dragoceno podporo našemu imunskemu sistemu.
Zmanjšanje stresa in spanje
Obvladovanje stresa in zagotavljanje ustreznega spanca ne pomenita samo duševnega dobrega počutja – sta ključnega pomena za odporen imunski odziv. Kronični stres lahko oslabi imunost, zaradi česar smo bolj dovzetni za okužbe. Vključitev sprostitvenih tehnik, kot so meditacija, vaje globokega dihanja ali joga v našo dnevno rutino, lahko dela čudeže. Poleg tega se naše telo obnavlja in zdravi pri kakovostnem spanju, zaradi česar je spanje nepogrešljiv dejavnik pri ohranjanju močnega imunskega sistema.
Dihanje za sprostitev:
Ena učinkovita dihalna vaja, znana po zmanjševanju stresa in spodbujanju sprostitve, je dihalna tehnika "4-7-8". Ta vaja je preprosta in jo lahko izvajate skoraj povsod:
Poiščite udoben položaj: usedite se ali ulezite v udoben položaj, hrbet pa naj bo raven, a sproščen.
Sprostite obrazne mišice: Konico jezika položite na rob tkiva tik za zgornjimi sprednjimi zobmi in jo držite tam ves čas vaje.
Tehnika:
Tiho vdihnite skozi nos in štejte do 4.
Zadržite dih in štejte do 7.
Močno izdihnite skozi usta in pri tem spustite piskajoči zvok ter štejte do 8.
Ponovite cikel: začnite znova z vdihom skozi nos 4 sekunde, nato zadržite 7 sekund in slišno izdihnite skozi usta 8 sekund. Za začetek naredite skupno štiri cikle dihanja, ki jih postopoma povečujete, ko se počutite bolj udobno.
Redno vadite: to vajo poskušajte izvajati vsaj dvakrat na dan in postopoma povečujte število ponovitev, ko boste s tehniko bolj domači.
Dihalna vaja 4-7-8 spodbuja sprostitev tako, da sproži sprostitveni odziv telesa, zmanjša stresne hormone in umiri živčni sistem. Redna vadba lahko pomaga pri obvladovanju ravni stresa, spodbuja boljše spanje in posredno podpira imunski sistem z zmanjšanjem vpliva kroničnega stresa na delovanje imunskega sistema.
Zdravje črevesja in imunost
Ali ste vedeli, da je velik del našega imunskega sistema v našem črevesju? Res je. Zdravo črevesje je pomembno za ohranjanje splošnega dobrega počutja. Vključitev probiotikov iz jogurta, kefirja ali fermentirane hrane in zelenjave, bogate z vlakninami, lahko podpira cvetoč črevesni mikrobiom in s tem krepi našo imunost. Tule si lahko preberete več o naravnih probiotikih.
Prekinjeno postnje lahko prav tako pomaga vzpostavljati raznovrstni mikrobiom. Po tradicionalni kitajski medicini je bolj primerno se lotevati prekinjenega postenja tako, da se je več v prvem delu dneva in je čas postenja popoldne in ponoči.
Probiotiki
Probiotiki so koristne bakterije, ki nudijo vrsto koristi za zdravje, zlasti za zdravje črevesja in delovanje imunskega sistema. Medtem ko je bilo več vrst in sevov probiotikov raziskanih zaradi njihovega potenciala za podporo imunskemu sistemu, jih je nekaj pritegnilo več pozornosti:
Lactobacillus acidophilus: To je eden najbolj znanih in obširno raziskanih probiotičnih sevov. Menijo, da spodbuja zdravo ravnovesje črevesne flore, kar lahko pozitivno vpliva na imunski sistem. Običajno ga najdemo v fermentiranih živilih, kot so jogurt in nekateri dodatki.
Lactobacillus rhamnosus: L. rhamnosus, znan po svoji sposobnosti podpiranja zdravja prebavil, je bil raziskan tudi zaradi njegovega potenciala za modulacijo imunskih odzivov, kar lahko zmanjša tveganje za okužbe dihal in alergijska stanja.
Bifidobacterium bifidum: Ta sev se nahaja v debelem črevesu in je povezan z izboljšano imunsko funkcijo. Menijo, da pomaga ohranjati zdravo ravnovesje črevesnih bakterij in podpira obrambo telesa pred patogeni.
Bifidobacterium lactis: Drug sev, ki pripada rodu Bifidobacterium, B. lactis, je bil raziskan zaradi njegove vloge pri krepitvi imunske funkcije, zlasti pri podpiranju zdravja dihal.
Lactobacillus casei: ta sev je v nekaterih študijah pokazal obetavno sposobnost moduliranja imunskega odziva in morebitnega zmanjšanja tveganja okužb.
Življenjske navade za imunsko odpornost
Medtem ko imajo prehrana in dodatki ključno vlogo, naše življenjske navade pomembno vplivajo tudi na naše imunsko zdravje. Redna telesna dejavnost, ustrezna hidracija in opustitev škodljivih razvad, kot sta prekomerno uživanje alkohola ali kajenje, prispevajo k močnejšemu imunskemu sistemu.
Ko smo v objemu hladnejših mesecev, se opremimo s temi naravnimi orodji za krepitev obrambe našega telesa. Če sprejmemo holistični pristop – hranimo naše telo s hrano za krepitev imunskega sistema, vključujemo prakse za lajšanje stresa in spodbujamo zdrave navade – lahko preživimo zimsko sezono z močnim imunskim sistemom.
Comments